A receptet szóról szóra bemásolom a Vidék íze magazinból, hiszen pontosan úgy készült a kalács ahogyan ott le van írva. Illetve annyi módosítás történt, hogy sütöttek egy kisebb kalácsot is Andrásnak, amelyben csak mák és túró volt, mert ő nem ehet diót az allergiája miatt.
Hozzávalók:
- 35 dkg liszt
- 1,5 dkg friss élesztő
- fél dl langyos tej
- 1 csipet só
- 1 evőkanál és 1 teáskanál cukor
- 1 dl tejszín
- 3 dkg vaj
Tálba szitáljuk a lisztet, elkeverjük a sóval és egy evőkanál cukorral. Fél deci langyos tejbe áztatjuk az elmorzsolt élesztőt, hozzákeverünk egy teáskanál kristálycukrot. Ha felfutott hozzáöntjük a liszthez a meglangyosított tejszínnel együtt és szépen kidagasztjuk. Ha kell, kevés langyos vizet vagy lisztet adhatunk hozzá, közepesen kemény tésztát akarunk kapni. Végül beledolgozzuk a megolvasztott vajat is. Kerekre formázzuk, letakarjuk, meleg helyen a duplájára kelesztjük.
Közben elkészítjük a töltelékeket.
Hozzávalók a töltelékekhez:
- 10 dkg darált dió
- 10 dkg darált mák
- 10 dkg túró
- 20 dkg porcukor
- fél dl tej
- 1 csomag vaníliás cukor
+ a tetejére 1 felvert tojás
A porcukrot elkeverjük a vaníliás cukorral. A harmadát elkeverjük a túróval, a másik harmadát a darált dióval, a többit a mákkal. A tejet felforrósítjuk, megosztjuk a dió és a mák között, ha esetleg nem lenne elég krémes a töltelék kis langyos vizet adhatunk hozzá.
Ha megkelt a tészta, kinyújtjuk, pogácsaszaggatóval nagyobb köröket vágunk ki belőle. Mindegyik közepére rakunk egy-egy evőkanálnyi tölteléket, majd gombóccá gyúrjuk. Sütőpapírral kibélelünk egy hosszúkás formát és egyesével beletesszük a gombócokat, lehetőleg úgy hogy a különféle ízek jól keveredjenek.
Letakarva ismét kelesztjük. 180 fokos sütőben megsütjük, félidőben megkenjük a tetejét a felvert tojással.
Nem nehéz elkészíteni, mégis nagyon mutatós kalács. Arról nem igazán tudok beszámolni, hogy mennyi ideig marad puha, mert nálunk már másnap nem volt semmi belőle. :)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése