2013. január 20.

Minestrone leves

A nagy-nagy kedvenc, évek óta hagyományos karácsonyi levesünk. Amiből neki sem állok kis adagot készíteni, annyira szeretjük. Időnként bátortalanul felvetem, hogy ne főzzek-e esetleg valamilyen más levest karácsonyra, de Mazsi mindig nagyon meggyőzően érvel a minestrone mellett.

Őszintén szólva nem is bánom, mert nemcsak enni szeretem, hanem elkészíteni is. Már nagyon rutinos vagyok benne. :) December 24-én délelőtt a fadíszítés mellett ez szokott lenni a programom. Tudom, hogy nem magyaros jellegű leves, de nálunk elég nemzetközi szokott lenni a felhozatal, ami a karácsonyi menüt illeti.

És azért is örülök annyira, hogy a tesóm szereti, mert ő régebben nem igazán volt odáig a zöldségekért, de ez a leves bővelkedik benne. Mindig akkora adag készül, hogy nekik is tudok csomagolni egy fazéknyit.


Tehát ez a finom, fűszeres olasz zöldségleves annál finomabb minél többféle zöldség kerül bele. Én frisset és mirelitet is szoktam beletenni vegyesen.  Idén zöldbab, cukkini, sárgarépa, brokkoli, gomba, fehérrépa és borsó került bele a többi, "kötelező" zöldségen kívül.

Hozzávalók (kb. 10 fő részére)
- sok zöldség vegyesen
- 1 zellergumó
- 1-2 fej hagyma
- 4-5 gerezd fokhagyma
- 2 nagyobb paradicsom
- paradicsomlé vagy 20 dkg sűrített paradicsom
- Worchestershire szósz
- csirkealaplé
- só
- bors
- bazsalikom
- oregano
- olaj
- apró tészta (levesbetét)

A legtöbb időt a zöldségek tisztítása, aprítása veszi el. A fehérrépát és a zellert nagyobb darabokban szoktam hagyni, később kiderül hogy miért. Minden mást felkockázok, szeletelek, karikázok, a fokhagymát összezúzom, a paradicsomot pedig 4 felé vágom.

Az olajon megpárolom a felaprított hagymát és a zúzott fokhagymát. Ráöntöm az összes zöldséget a paradicsom kivételével. Átforgatom az egészet, néhány percig pirítom, majd felöntöm a csirkealaplével (ha nincs akkor víz is jó). Borssal és ha kell, sóval ízesítem.

Miután felforrt, Worchestershire szószt öntök bele. Én nem szoktam sajnálni, jó pikáns ízt ad a levesnek. Bazsalikomot és oreganot is adok hozzá és tovább főzöm. Amikor majdnem megpuhult az összes zöldség, beleteszem a negyedekre vágott paradicsomot is.


Amint a paradicsom héja kezd leválni, kiemelem a levesből, eltávolítom a héját és a paradicsomokat beledobom a turmixgépbe. Ide kerül a zeller és a fehérrépa is. Mi nem nagyon szeretjük ezeket a zöldségeket, ezért hagyom mindig nagyobb darabokban. Az összeturmixolt zeller és fehérrépa lesz a leves sűrítőanyaga. Hozzáadom még a sűrített paradicsomot is, esetleg egy-két kanálnyi egyéb zöldséget és kevés levet, hogy könnyen turmixolható legyen. Az egészet összepépesítem majd visszaöntöm a levesbe. Egy-két maréknyi apró tésztát szórok bele és tovább főzöm addig, míg a tészta is megpuhul. 

Forrón az igazi, méghozzá úgy, hogy tálalás előtt reszelt sajtot szórunk a tányér aljára. Erre merjük rá a levest. Fűszeres, sűrű és nagyon laktató. Télen igazán jól jön, amikor kint hideg van és vágyunk valami melengető ételre.


Szóval én december 24-e délelőtt szoktam megfőzni és előfordul, hogy már azt esszük ebédre. persze csak azért, hogy "leteszteljük", jó lett-e. :) Hiszen valójában december 26-ára  készítem mindig, ugyanis akkor jönnek hozzánk a szüleim és Mazsiék ünnepi ebédre. És ez az első fogás....



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése