Végül mindenki megkóstolta és egészen jónak találták. Nem mondom, hogy a kedvencünk lesz, de időnként biztos el fogom készíteni.
Szinte egybehangzóan állították, hogy olyan íze van mint a bablevesnek. Apukám el is mesélte, hogy gyerekkorában, amikor a gesztenye arany árban volt, a szárazbab viszont fillérekbe került hozzá képest, előfordult, hogy babbal helyettesítették a gesztenyét. Így a gesztenyepüré egy rész gesztenyéből egy rész főtt, áttört babból készült. Mostanában már annyira nem érné meg, hiszen a babnak is elég szépen felment az ára, ennek ellenére nem olyan régen lehetett hallani, hogy élelmiszerbiztonsági ellenőrzésen fennakadt egy bizonyos gyártó gesztenyemasszája, mert kimutathatóan babot is tartalmazott, nemcsak gesztenyét.
Hozzávalók:
- 40 dkg nyers gesztenye / mirelit / natúr gesztenyemassza
- 1 fej vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 babérlevél
- 1 db krumpli
- 1-1,5 liter alaplé vagy húsleves
- 1 teáskanál kakukkfű
- fél teáskanál rozmaring
- 1 kávéskanál bazsalikom
- fél citrom leve
- 1,5 dl főzőtejszín
- őrölt bors
+ levesbetétnek: húsos szalonna
Kétféleképpen kezdhetjük főzni:
1.) Ha nyers gesztenyét vagy mirelit gesztenyeszemeket vásárolunk, akkor a gesztenyebeleket héj nélkül feltesszük főni az alaplében a meghámozott, kockára vágott krumplival, zúzott fokhagymával, aprított vöröshagymával és babérlevéllel együtt.
2.) Ha pedig natúr gesztenyemasszát vásárolunk, akkor ezt már csak akkor tesszük a levesbe, ha a krumpli már majdnem megfőtt az alaplében.
Nekem sikerült a karácsonyi bevásárlás során az utolsó (!) csomag natúr gesztenyemasszát elhoznom az egyik legnagyobb hipermarketünkből, így kénytelen voltam mirelit egész gesztenyével kiegészíteni. Így én az 1-es változat után a 2-est is bevetettem a főzés során. :)
Amint megpuhult a gesztenye és a krumpli is, kiemeltem a levesből a babérlevelet és botmixerrel leturmixoltam, közben hozzáöntöttem a tejszínt és a citromlevet is. Majd fűszereztem kakukkfűvel, rozmaringgal, bazsalikommal, őrölt borssal. Közepes lángon tovább főztem.
Miközben újra felforrt a leves, a szalonnát felaprítottam és egy teflonserpenyőben zsírjára sütöttem. Lecsöpögtettem és egy tálkába tettem.
Amint felforrt a leves, elzártam alatta a gázt és már tálaltam is. A sült szalonnát a kis tálban kínáltam körbe, mindenki annyit szedett belőle a leves tetejére amennyit akart.
Gyors és egyszerű, mégsem hétköznapi leves. Ünnepnapokra tökéletes, főleg ha mellette még sok más fogást is el kell készítenünk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése